Иван Върбанов
Вазовите "Чичовци" оживяват в Операта.
Това е трябвало да се случи доста назад във времето, през 80-те години Константин Илиев настоява в Софийската опера да бъде поставена написаната музикална творба от Лазар Николов - втора опера за композитора.
Героите на Иван Вазов могат да бъдат автентично живи и реалистични и днес, счита постановчикът Пламен Карталов.
Режисурата му прави скок от миналото в съвремието.
Солистите на първия ни оперен театър с изумителна акробатичност на трансформациите си успяват да пренесат персонажите в днешно време и в абсолютно нова интонационна среда - музикалната сцена.
Патриархът на българската литература поставя действието на своята повест в Джаковото кафене в Сопот, а решението на спектакъла е историята да бъде пренесена в един луксозен санаториум. Може да се намира навсякъде - Алпите, Швейцария, Стара планина ... Важното е, че нашенските чичовци, необезпокоявани от никого бистрят политиката, обсъждат - обхванати от страсти, палят се бързо, карат се, спорят как да свалят правителството в Турция. Тяхното дърдорене и проектирането им в лабиринта от удобство в робство, което ескалира до репликата: "Да живее българското робство!", декодира метафората и адресирането на ситуациите от миналото към бъдещето, за да провокират зрителя и да го накарат да се замисли над това: къде сме и кои сме?
Сложният спектакъл не може да се изиграе единствено, затова ще бъде показан в схемата "стаджоне".
Освен в София, операта ще бъде показана на Вазовите празници в Сопот и в Бургас - родният град на композитора.
Ще дирижират Жорж Димитров и Борис Спасов, а сценограф е Свен Йонке.
Плакатът е изграден на основата на карикатурата на Борис Димовски - "Път към Европа". Това е една каручка, която върви по един неравен път към Европа. Направена е през далечната 1991 година.
На финала на сцената се появява още една карикатура, когато има път към Америка, Европа, Балканите. Път, който е в ремонт. Героите във водовъртежа от ситуации, страсти, емоции, ситуации и съдбовност ще попадат все на едно и също място.
Първата премиера е насрочена в Софийската опера на 2-ри март, а на сцената ще пеят плеяда от солисти, сред които: Атанас Младенов, Косьо Андреев, Николай Павлов, Венцеслав Анастасов, Бисер Георгиев, Николай Петров,
Гергана Русекова, Мариана Цветкова и други.
Следващите дати в София са на 4,6 и 22-ри март.